Praca a hobby

Praca a hobby

Większość z nas po całym dniu pracy jest zmęczona i znużona wykonywanymi obowiązkami. Nie marzymy o niczym innym, jak tylko o powrocie do domu i zajęciu się swoimi prywatnymi pasjami – sportem, fotografią czy wypowiadaniem się na forach internetowych na temat filmów lub muzyki. Są jednak osoby, którym praca daje możliwość realizowania prywatnego hobby, dzięki czemu mają bardzo dużą motywację do swoich zadań.

Robić to, co się lubi

Wbrew pozorom szczęśliwcy, którzy mogą łączyć pracę z osobistymi zainteresowaniami, wcale nie są nieliczni. Prawdopodobnie każdy z nas zna kogoś takiego – wystarczy uważnie się rozejrzeć w swoim kręgu przyjaciół czy w rodzinie. Wiele z tych osób wychodzi z założenia, że prawdziwy sukces zawodowy można odnieść tylko w dziedzinie, która sprawia przyjemność. Jeżeli z zaangażowaniem robi się coś, co się lubi, to robi się to dobrze i prędzej czy później ktoś to doceni. Wtedy do satysfakcji dołączy również odpowiednia gratyfikacja finansowa. Oczywiście czasami zajmuje to wiele lat, tym niemniej warto podjąć taki wysiłek, aby być naprawdę zadowolonym ze swojej pracy.

Realizowanie życiowych pasji stało się łatwiejsze dzięki Internetowi. Dzięki niemu można korzystać z wiedzy z całego świata, równocześnie bardzo łatwo prezentując światu swoje dokonania. Może tego dokonać zarówno osoba, która pisze opowiadania; muzyk, zamieszczający w Internecie swoje nagrania; fotograficy, zamieszczający w sieci swoje zdjęcia; osoba wykonująca sztuczki z piłką futbolową czy też osoba, która własnoręcznie wykonuje oryginalne zabawki dla dzieci. Każda z tych osób, stosunkowo niskim kosztem, może pokazać światu, co potrafi, licząc na zainteresowanie, a także na sukces finansowy.

Oczywiście dziedziny, których uprawianie jest pasją, mogą być skrajnie odmienne. Dla jednej osoby realizowaniem życiowego hobby będzie praca maklera giełdowego, dla kogoś innego – praca w sklepie filatelistycznym, dla jeszcze innej osoby – praca jako weterynarz. Niezależnie od tego, jaką pracę się wykonuje, dużo łatwiej o satysfakcję z niej, jeśli jest związana z życiową pasją.

Długa droga do sukcesu

Powszechnie znane są osoby, które przez wiele lat cierpliwie pracowały na to, aby ich hobby, prywatna pasja stała się ich źródłem utrzymania. Jest wśród nich wielu popularnych aktorów czy muzyków. Zwłaszcza aktorzy, zarówno znane polskie gwiazdy jak i gwiazdy Hollywood, zazwyczaj mają w swojej biografii długie okresy wykonywania różnych prac, zanim nie zostali „odkryci” przez reżyserów. Niewielu absolwentów szkół filmowych na szczęście otrzymania stałego angażu po ukończeniu uczelni, pozostali muszą sobie radzić w inny sposób. Wytrwale jednak próbują, grają w amatorskich teatrach czy w amatorskich filmach, by po latach dostać swoją szansę.

Również muzykom trudno jest się przebić do „pierwszej ligi”. Przez wiele lat muszą zarabiać na swoją pasję (ponoszą przecież koszty zakupu instrumentów czy wynajmu studia nagraniowego), licząc na to, że ich pomysł na muzykę zostanie przez kogoś doceniony. Wiele sławnych zespołów zdobyło popularność dopiero po kilku czy kilkunastu latach wspólnego grania.

Niewielu pisarzy ma szczęście zdobycia popularności w młodym wieku. Pozostali przez lata wykonują mało ciekawe prace, jednocześnie cały czas pielęgnując swoją pasję i wysyłając kolejne książki czy opowiadania do wydawców. Wieloletnie próby przebicia się z pierwszą książką są udziałem wielu autorów, również takich, których prace sprzedają się obecnie w milionach egzemplarzy.

Równie trudną drogę do sukcesu mają wszyscy inni artyści – malarze, fotograficy, rzeźbiarze. W żadnym z tych zawodów nie ma pewnego, stabilnego zatrudnienia – zarobki zależą bowiem tylko i wyłącznie od uznania odbiorców. Dlatego czasami trzeba długie lata pracować na popularność, nierzadko zajmując się czymś innym.

Trudno wyobrazić sobie sportowca odnoszącego sukcesy, dla którego uprawiana dziedzina sportu nie jest pasją. Profesjonalny sport wymaga bowiem ogromnego nakładu sił i dużej ilości poświęconego czasu. Jeżeli dana dyscyplina nie jest pasją zawodnika już w młodym wieku, nigdy nie osiągnie on poziomu mistrzowskiego. Trzeba prawdziwego zaangażowania, aby już w wieku kilku bądź kilkunastu lat (w zależności do dyscypliny sportu) codziennie przez kilka godzin ćwiczyć. Trzeba również dużej siły woli, aby znosić pierwsze niepowodzenia w starciu z lepszymi, bardziej doświadczonymi rywalami.

Wyjątkowo atrakcyjny sposób na połączenie pracy i hobby mają podróżnicy. Najbardziej znani są ci, którzy piszą książki o swoich podróżach bądź kręcą o nich filmy. Inni zarabiają na życie – i na swoją pasję – organizując wycieczki w egzotyczne miejsca, podczas których są przewodnikami.

Bez pasji nie ma sukcesu

Są zawody, których wręcz nie sposób wykonywać bez zaangażowania. Należą do nich m.in. sportowcy, w których dziedzinę jest wpisana nieustanna rywalizacja z innymi. Sportowiec, który nie podchodzi do swojej dyscypliny z osobistym zaangażowaniem, podda się po pierwszych kilku porażkach. Pasja jest również niezbędna w przypadku aktorów teatralnych, nie sposób bowiem oszukać widzów grając bez emocji. Ogromne zaangażowanie widać także w pracy osób zajmujących się pomaganiem innym. Nie jest to praca dająca duże zarobki, jednakże daje dużo satysfakcji, dlatego też dla wielu osób staje się sensem życia, dla którego poświęcają cały swój czas. Pasja do wykonywanych zadań jest również konieczna w przypadku zawodów wiążących się z dużym ryzykiem utraty zdrowia bądź życia. Trudno sobie przecież wyobrazić, że ktoś przez przypadek bądź z przymusu zostaje pilotem wykonującym podniebne akrobacje.

Niezależnie od tego, jaką ma się pasję, warto podjąć wysiłek, aby zmienić ją w swój sposób na życie. Tylko wtedy codzienna praca przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się przyjemnością, której efektem będzie również – przy odrobinie szczęścia – sukces finansowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *