WPŁYW HOBBY NA PRACĘ

WPŁYW HOBBY NA PRACĘ

Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.Wpływ hobby na pracę zauważyli nie tylko psychologowie. Coraz więcej dużych firm i korporacji wprowadza specjalne programy, przeznaczone dla swoich pracowników, które mają im pomóc w realizowaniu różnych pasji w wolnym czasie.Szczęśliwy pracownik, to dobry pracownik

Tendencje depresyjne u osób, które nie mają hobby, występują znacznie częściej. Zazwyczaj osoby, które twierdzą, że po pracy się nudzą lub też wykonują jedynie domowe obowiązki, częściej bywają sfrustrowane, co przekłada się na jakość ich pracy. Najtrudniej jest jednak osobom, które swojej pracy nie lubią, natomiast poza nią brakuje im jakichkolwiek zajęć, sprawiających przyjemność. W takiej sytuacji, nawet najbardziej pospolita czynność, jak oglądanie telewizji, nie przynosi zadowolenia ani też nie daje odpoczynku.

W momencie, gdy w naszym społeczeństwie żyje coraz więcej singli, ludzi bez zobowiązań, mieszkających często samotnie, problemem staje się wypełnienie ich czasu wolnego. Psycholodzy, doradcy pracujący w wielkich korporacjach realizują więc specjalne programy, które mają na celu rozwijanie pasji wśród swoich pracowników.

Karnety na siłownię, basen, tenis, wyjazdy integracyjne, paintball, kręgle, bilard to jedne z najpopularniejszych. Są one często wliczane w ramy tzw. pakietów dodatkowych, które są określane jako motywacja pozapłacowa w danej firmie. Zdaniem psychologów pracownik, który ma hobby, rozwija się nie tylko w danej dziedzinie, która go interesuje. Pasje przyczyniają się także do ogólnego rozwoju intelektualnego, poprawiają znacząco samopoczucie, a tym samym sprawiają, że mamy więcej energii, endorfin, optymistyczniej patrzymy na życie. Szczęśliwy pracownik lepiej funkcjonuje w pracy, jest też bardziej kreatywny, skoncentrowany oraz lepiej współpracuje w zespole. Hobby nadaje życiu zupełnie inną jakość, która przekłada się także na jakość samej pracy.

Zawód z pasją

Dla wielu osób hobby stało się źródłem dochodu. Co ciekawe zwykle zarobki oparte na hobby przynoszą całkiem niezły zysk. Tajemnica tego sukcesu tkwi w zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Trudno bowiem mówić np. o sprzedaży wymyślnych ciasteczek przez Internet przez osobę, która nie lubi piec. Jest wątpliwe, a wręcz nierealne, aby teatr zatrudnił aktora, który wybrał swój zawód nie z powołania do pracy, ale z miłości do pieniędzy. W rzeczywistości bowiem w zawodach artystycznych, takich jak właśnie aktorstwo, malarstwo, fotografia itp. praca bez pasji praktycznie nie jest możliwa. To ona napędza i motywuje do działania.

Innym przykładem, szczególnie to uwidaczniającym, jest zawód sportowca. Kto, bez prawdziwej pasji do wykonywania swojego zawodu, byłby w stanie znosić, często mordercze treningi, niebywały wysiłek, a zdarza się również, że pasmo porażek po to, by choć raz odnieść sukces? W tym wypadku rozwijanie hobby może stać się sposobem na życie. Mimo wielkiego poświęcenia, jakiego wymaga od sportowca jego profesja, czuje on satysfakcję z tego, co robi.

Są też osoby ciche, skromne, które mają pozornie całkiem banalną pasję. Lubią pisać. Tworzą latami „do szuflady”, ale cierpliwość i zaangażowanie w to, co robią, sprawia, że ostatecznie wydają książkę, piszą najlepszy scenariusz, a ich wysiłek zostaje doceniony.

Czasami pasja przynosi zyski dopiero po dłuższym czasie. Jednak tylko osoby, które się nie poddają, mają szansę robić w życiu to, co kochają.

Relaks w pracy a jej jakość

Czy gdyby nasze hobby nie interesowało pracodawcy, wpisywalibyśmy je do swojego CV? Tymczasem trudno znaleźć szablon dokumentów aplikacyjnych, który nie wspomina o tym, jakie są nasze pasje. Mało tego, wskazane jest, abyśmy jak najdokładniej określali to, co nas interesuje. Z jednej strony jest to pomocne pracodawcy w określeniu naszego charakteru, podejścia do życia, z drugiej strony hobby to doskonały temat do rozmów w wolnej chwili w pracy.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie jej uciążliwości, zwłaszcza, jeśli jest ona monotonna czy jednostajna. Rozsądni pracodawcy, umiejętnie zarządzający zespołem wiedzą więc, że chwila odpoczynku lub też rozmowa np. o hobby pomiędzy pracownikami, która nie przeszkadza w wykonywanej pracy, jest wskazana, gdyż może znacząco podnieść jej jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *