5 rzeczy które już teraz możesz zrobić by mieć lepszą karierę zawodową

5 rzeczy które już teraz możesz zrobić by mieć lepszą karierę zawodową

Krótkie zestawienie rzeczy, które ja uważam, że już teraz możecie zrobić by mieć lepszy start lub też by wasze możliwości pracy/kariery się poszerzyły. Piszę to z perspektywy osoby, która widzi gdzie takie umiejętności mi by się przydały, mi się przydają jak osoby która rozmawiała z różnymi firmami które mówią wyraźnie, czego im brakuje. A więc do rzeczy.

1. Opanuj DWA języki obce minimum
Tak, nie jeden, dwa. Jeżeli chcesz być programistą i siedzieć w piwnicy to pewnie tylko jeden będzie wystarczający – angielski. Ale jeżeli chcesz mieć więcej możliwości pracy czy też nawet nawiązywania kontaktów, to drugi języki jest po prostu obowiązkowy.

Tak, tak wiem, niebawem wszystko będzie real time tłumaczone. Teraz na pewno jest bliżej do tego niż te 10 lat temu. Jednak dopóki to nie będzie chip w głowie, znajomość języków będzie bardzo ważna.

Aktualnie podstawowym dla mnie osobiście językiem jest angielski. To nie ma o czym mówić, jeżeli chce się programować to jest to język który trzeba opanować. Drugi język dla mnie powinien być funkcyjny – czyli dający mi jak największe możliwości. Są różne szkoły. Inny wolą by ten drugi był bardziej niszowy bo wtedy jak trzeba będzie coś specyficznego załatwić to i o to jest osoba, która to zrobi. Ja zas uważam, że język ma nie tylko dać mi pracę ale także możliwość komunikacji z ludźmi, poznawania ich i budowania sieci znajomości która może się przydać. Dlatego ja bym pewnie wybrał Hiszpański lub Mandaryński. Hiszpański to najpopularniejszy język na świecie, a Chiński na razie bardzo obiecujący biznesowo język.

Przykład praktyczny: jesteś zaproszony do poprowadzenia szkolenia tylko ze względu na to, że znasz dany język. Lub zamiast siedzieć w piwnicy masz kontakt bezpośredni z klientem i uczysz się od niego dużo więcej – jak zarządzać firmą etc.

2. Twórz bloga/notatki
Nauczenie się robienie notatek, tak by móc z nich wyciągnąć jak najwięcej a przy tym by ich zapis nie był jakiś zbyt skomplikowany to wyższa szkoła jazdy. I bardzo przydatna. Moim zdaniem to powinien być przedmiot obok punktu 3 w szkole podstawowej -> Jak skutecznie robić notatki?

Czasami jednak notatki to nie wszystko. Warto nauczyć się pisać i przelewać myśli na papier. Chodzi o to by móc przedstawić coś logicznie i składnie. Poprowadzić czytelnika z punktu A do B. Do tego przydaje się publikowanie postów. Nasze notatki zapisane przez nas, naszym językiem są następnie przetwarzane tak by ponownie stworzyć jakość która może się komuś przydać (a jak nie chcemy publicznego bloga to nawet publikować na prywatnego).

Blog to sprawdzan jakości naszych notatek i umiejętności przekazania wiedzy tak by była/tworzyła ona jakąś rozsądną całość. Nie wspominam tutaj o vlogu, ale na siłę to zamiast pisać można i vloga prowadzić. Jednak… inny język jest wtedy używany i inaczej idą i wędrują myśli. Więc może nie lepiej jest mieć jedno lub drugie, ale lepiej jest mieć obydwa kanały. Z drugiej strony video jest bardziej publiczne więc kto co lubi.

Przykład praktyczny: po spotkaniu które nawet było zmarnowanym czasem, masz z miejsca dostępną informację co i jak. Jesteś wstanie dużo łatwiej zapisać o czym była książka, lub na czym polega dana technologia.

3. Nauczyć się jak zarządzać finansami osobistymi
KROPKA. Nie bój się mówić o finansach, nie bój się o nich dyskutować i nie bój się nimi zarządzać. To powinien być przedmiot w podstawówkach zaraz obok jak prowadzić notatki. Nie bądź tym ignorantem który zarabiając 15K miesięcznie ma kłopot z dotrwaniem do końca miesiąca.

Miej swój plan finansowy i go powoli realizuj. Wiedz, że najbogatsi to ludzie żyjący tak samo jak wy lub podobnie. Jak myślicie, dlaczego tak jest?

Przykład praktyczny: nie jesteś bankrutem albo jesteś i wiesz dlaczego. Łatwiej jest Ci przyswoić kolejne elementy wiedzy finansowej jeżeli zajdzie taka potrzeba (prowadzenie firmy etc). Lepiej negocjujesz umowy bo wiesz co chcesz finansowo osiągnąć i nie godzisz się na coś co finansowo (i nie tylko) jest dla Ciebie nie opłacalne.

4. Umiejętności miękkie
Opanuj kilka podstawowych umiejętności miękkich, w tym takie coś jak słuchanie ze zrozumieniem oraz opowiadanie. Mowa jest srebrem, a milczenie złotem. A do tego jak potrafimy słuchać uważnie to będziemy wstanie dużo więcej rzeczy wyciągnąć – dużo jest mówione między słowami. Łatwo jest to przeoczyć, jeżeli koncertujemy się nad czymś innym. Jeżeli z kimś rozmawiajmy, niech ten ktoś poczuje, że my jesteśmy tutaj dla niego/niej. A nie że nam się spieszy i że on tak naprawdę przeszkadza. Nie jest to proste, więc im wcześniej zaczniemy się tego uczyć tym lepiej.

Do tego warto opanować opowiadanie historii. Jest to sztuka sama w sobie, ale wiedza jak dobrać słowa, co powiedzieć lub jak powiedzieć ma duże znaczenie w tym jak będziemy odbierani. Nie chodzi o to by być jakimś mistrzem opowieści, raczej chodzi o to by potrafić dobrać słowa, historię, przerwy i intonacje do tego by zaciekawić słuchaczy i wciągnąć ich w naszą podróż. Im lepiej to zrobimy tym lepsze będziemy mieli rezultaty. Dodać do tego ciutkę aktorstwa i mamy nasz public image ustawiony.

Teraz zaś kiedy video staje się głównym źródłem informacji, to jak się prezentujemy online ma duże znaczenie.

Przykład praktyczny: dostajesz pracę, znajdujesz klientów, masz sieć kontaktów.

5. Myślenie krytyczne
To pozostawiłem na koniec. Jest to coś, co każdy z nas uważa, że ma i większość jest w błędzie. Bardzo dużo informacji przyswajamy bez myślenia i zastanawiania się nad nimi. 1 kwietnia chodził po sieci taki obrazek:Nic dodać nic ująć. Zastanów my się czasem czy to co usłyszeliśmy/przeczytaliśmy ma sens, nie ma to należy napisać danej osobie dlaczego uważamy, że to nie ma sensu (uwaga: napisać dlaczego a nie bo nie ma). To dużo daje, zarówno osobom piszącym jak i tym odbierającym.

Jednak niezależnie od tego, myślenie krytyczne jest kluczowe. Powinniśmy nauczyć się reagować na pewne opinie, jak je weryfikować. Bez tego możemy łatwo wpaść w pułapkę. Nie wszystko to co się usłyszy w sieci, w vlogach jest prawdziwe i nie wszystko jest oparte na przemyślanych stwierdzeniach. Kiedyś słuchałem jednego vloga co się rozwodził na tym, że jak to jest źle dawać widełki w ofertach o pracę i prawdziwe firmy tego nie robią (z 10 minut jak nie więcej). Prawda? Nie, znam dobre, i prawdziwe firmy które to robią i wręcz nie wyobrażają sobie by tego nie robiły.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *