Egzotyczne owoce

Egzotyczne owoce

Jackfruit (dżakfrut)

Jackfruit (dżakfrut) to największy owoc rosnący na drzewie. Dżakfruty wykorzystuje się zarówno do deserów, jak i do dań głównych. Według najnowszych trendów dżakfrut jest stosowany jako zamiennik mięsa, gdyż odpowiednio przygotowany przypomina jego smak, wygląd i konsystencję.

Jackfruit (dżakfrut, owoc drzewa bochenkowego) jest owocem drzewa o nazwie chlebowiec różnolistny, które rośnie głównie na obszarach Azji o tropikalnym, deszczowym klimacie. Pochodzi z Indii i jest często spotykany przy ulicach, w parkach i przydomowych ogrodach w Sri Lance, Bangladeszu, Birmie, Tajlandii czy Indonezji.

Jego międzynarodowa nazwa wywodzi się od słowa “chakka”, które w indyjskim dialekcie malayalam określa właśnie dżakfruty. W Indiach, Tajlandii, Malezji, Indonezji i Brazylii chlebowiec różnolistny jest uprawiany dla owoców, pestek i drewna, które kolorem przypomina mahoń. W Indiach jackfruit uchodzi za pożywienie najbiedniejszej warstwy społecznej.

Jest tani i często stanowi ważny element wyżywienia latem. Drzewo bochenkowe osiąga wysokość od 10 do 30 metrów i rodzi największe owoce na świecie. Owoce mają owalny kształt, mogą liczyć nawet do 50 kg wagi i do 1 metra długości, jednak przeciętnie ważą 10 kg. Dżakfruty wyrastają bezpośrednio z pnia drzewa, a nie z gałęzi, które nie utrzymałyby takiego ciężaru.

 

MIECHUNKA jadalna (peruwiańska)

Miechunka jadalna (peruwiańska) to egzotyczna roślina, której wartości odżywcze i właściwości zdrowotne docenili już Inkowie, przez których była nazywana “złotą jagodą”.

Miechunka jadalna (peruwiańska), znana także jako physalis (od łacińskiej nazwy Physalis peruviana L.), wiśnia peruwiańska lub rodzynek brazylijski, to egzotyczna roślina, której wartości odżywcze i właściwości zdrowotne doceniono już dawno temu w Ameryce Południowej, gdzie jest nazywana złotą jagodą Inków. Obecnie miechunka jest uprawiana niemalże na całym świecie.

Inne popularne rodzaje miechunki to miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) i miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica Lam.). Jednak nie posiadają one tylu wartości odżywczych i takich walorów smakowych jak miechunka peruwiańska.

Awokado

Awokado to owoc, który bardzo łatwo zjeść, a w dodatku posiada wiele właściwości leczniczych i wartości odżywczych. Doceniali je już mieszkańcy południowo-środkowego Meksyku, skąd pochodzą. Nazwa awokado pochodzi od słowa Ahuacuatl, które w języku Azteków oznacza “drzewo, na którym rosną jadra”. Geneza tej nazwy ściśle wiąże się z kształtem owocu oraz jego domniemanymi właściwościami afrodyzjaku. Jakie jeszcze właściwości ma awokado?Jedzenie awokado dobrze wpływa też na oczy, jest w nim bowiem luteina i zeaksantyna.


Kontynuowano egzotyczne owoce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *